Polskie Radio Dzieciom

Jak poradzić sobie ze stresem? W "Strefie rodzica" o treningu antystresowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 15:55
Od stresu nie można się uwolnić. Jest on obecny zawsze, gdy mamy do czynienia ze stresorem – wewnętrznym lub zewnętrznym. W ciągu całego dnia towarzyszą nam liczne stresory. Często spokoju i ukojenia poszukujemy w drugim człowieku i choć doświadczenie bliskości, relacji, więzi jest bardzo ważne w kontekście odczuwanego przez nas stresu, to trening antystresowy powinien odbywać się w pojedynkę, by jego uczestnik mógł zajrzeć w głąb siebie, zastanowić się, co dzieje się w nim samym i przeanalizować swój sposób doświadczania rzeczywistości oraz pomyśleć, co może z tym zrobić.  
O treningu antystresowym oraz o sposobach radzenia sobie z nadmiarem napięcia, w tym o technikach oddechowych w Strefie Rodzica w PRD.
O treningu antystresowym oraz o sposobach radzenia sobie z nadmiarem napięcia, w tym o technikach oddechowych w "Strefie Rodzica" w PRD.Foto: shutterstock

- Trzeba pamiętać, że osiemdziesiąt procent stresu, którego doświadczamy, zależy od tego, jak my się czujemy, jakie mamy samopoczucie, a to z kolei zależy od perspektywy, z jakiej patrzymy na swoje życie i na nasze doświadczenia – tłumaczy Anna Kasprzycka. Jak wyjaśnia, objawy stresu znajdują się na trzech płaszczyznach w ciele – pierwszy z nich daje o sobie znać, gdy czujemy zmęczenie, mamy problemy ze snem i boli nas głowa, drugi osadzony jest w umyśle i emocjach, objawiając się czarnymi scenariuszami, lękiem i niepokojem. Trzecim obszarem jest nasze zachowanie, a dokładniej to, w jaki sposób odreagowujemy.  

Ucieczka od stresu nie pomoże nam zadbać o swoje zasoby, więc nie jest rozwiązaniem problemu. Co więcej, każdy z nas posiada konstruktywne strategie na radzenie sobie z napięciem, ale ważne jest, by po nie sięgnąć, patrząc na nie z perspektywy trzech poziomów. Pomóc może więc dbanie o swój organizm, praca nad emocjami czy ulepszanie umiejętności związanych z zachowaniem. W swojej codzienności mamy tendencję do rozpamiętywania przeszłości, ale też obawiania się przyszłości. Szczególnie w czasie, kiedy dzieje się wiele rzeczy, na które nie mamy wpływu, ale bezpośrednio nas dotyczą. W wielu wypadkach monolog wewnętrzny staje się bardzo krytyczny.  

Podczas treningu antystresowego można poznać teorię pozytywnej neuroplastyczności. Więcej o niej, a także o samym treningu antystresowym oraz o sposobach radzenia sobie z nadmiarem napięcia, w tym o technikach oddechowych w "Strefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.   

Posłuchaj
59:17 [DAB]Dzieciom (PCM) 4 maj 2022 22_00_34_STR.mp3 Jak poradzić sobie ze stresem?

Audycja: Strefa Rodzica

Gość: Anna Kasprzycka – trenerka, pedagożka
Data emisji: 04.05.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj także:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Kryzys wieku średniego. Ile trwa i jak go pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:03
Kryzys może dopaść każdego z nas bez względu na wiek. Trudno go w ciągu życia uniknąć. Gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z ciężką sytuacją, a dotychczasowe sposoby zawodzą, mamy do czynienia z kryzysem. Emocje, które wówczas nami rządzą, nie pojawiają się bez powodu. Nie należy od nich uciekać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybuch złości ze strony rodzica? Z pomocą przychodzi rozmowa naprawcza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 23:43
Wybuch złości powoduje często wyrzuty sumienia, a to z kolei generuje kolejne napięcia. Gdy oddalamy się od dziecka w złości, ważne są powroty i umiejętność przyznania się do błędu. Rozmowa naprawcza ma na celu wyjaśnienie, że wybuchy złości się zdarzają, a jako rodzice bierzemy odpowiedzialność za swoje działanie, dając dzieciom przy tym cenną lekcję.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Strefie rodzica": co sprawia, że smutek nie chce odejść?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 11:25
W "Strefie rodzica" porozmawiamy o smutku. ​​​​Z jakiego powodu czujemy smutek? Co sprawia, że smutek nie chce odejść? W jaki sposób reagować na pojawienie się smutku. Dzięki temu smutek przestaje jawić się nam jako wróg, a staje się naszym życzliwym sprzymierzeńcem. Takie podejście pomaga w rozwinięciu umiejętności regulowania emocji. 
rozwiń zwiń